FiZyKa InAcZeJ 

 mechanika Newtona   nieabstrakcyjna szczególna teoria względności   tropikalny system ogrzewania domów
Wstęp
Omówienie praw Isaaca Newtona
Przykłady zastosowania praw Newtona
Zjawisko powszechnego ciążenia
Prawo ruchu
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Ekodynamika, a pływy oceaniczne
Elektromagnetyzm z grawitacją jako jedna teoria

wersja w całóści (160KB)

kontakt i uwagi
Prawdziwa interpretacja Newtonowskiej mechaniki klasycznej
Prawo ruchu (cd.7)


Dla pobudzenia wyobraźni udajmy się w podróż na księżyc, gdzie nie ma powietrza, które stanowiłoby opór dla spadających ciał. Zakładamy, że Księżyc jest idealnie symetryczną kulą. Z odległości 1km spuszczamy z jednej strony Księżyca metalową kulę a z drugiej strony pióro.

Co szybciej spadnie??

Odpowiedź Twoja będzie, że piórko i kula spadną jednocześnie, bo tak Cię nauczyli, że ciała w próżni spadają jednocześnie. Ale czy ty masz rację, czy Einstein, który twierdzi, że nie ma jednoczesnych zjawisk w przyrodzie. Ja Ci podpowiem, że kulka metalowa spadnie szybciej, ponieważ ma większą masę niż piórko i w jej to właśnie kierunku ruszy Księżyc, czego nawet nie zauważysz. Jeżeli będziesz zamiast piórka spuszczał dwie metalowe kule o jednakowej masie, to i tak, któraś z nich spadnie szybciej, bo jest tzw. oddziaływanie innych planet.

Musisz być przekonany, że fizyka jest piękną nauką przyrodniczą, a jej urok tkwi głównie w tym, że nic dokładnie nie można wyliczyć.

Ten fakt denerwował najbardziej Einsteina, który zawsze twierdził:

"Bóg nie gra z ludźmi kośćmi"


<< poprzednia | strona | następna >>
przepisy ciasta - Centrowanie taśm - przyłącza gazowe - śruby dwustronne - spawanie światłowodów wrocław - przepusty kablowe